تجهیزات فروشگاهی

یخچال روباز یا یخچال بدون درب دست دوم بخرم؟

در هنگام آغاز یک کسب و کار جدید میزان سرمایه گذاری اولیه از ابتدایی ترین دغدغه ها است. بسیاری از اشخاص یا سازمانها برای پایین آوردن میزان سرمایه گذاری به خرید تجهیزات دست دوم رو می‌آورند.

در زمینه تجهیزات فروشگاهی این مساله به وفور دیده می‌شود. لازم است بدانیم که در برخی از تجهیزات تفاوت زیادی بین کالای نو و دست دوم نیست و تشخیص سلامت کالا برای افراد عادی و غیر متخصص بسیار ساده است. از این دست تجهیزات میتوان به انواع قفسه بندی های فروشگاهی، استند ها و ویترین ها اشاره کرد.

اما در تجهیزاتی که به لحاظ فنی پیچیدگی بیشتری دارند خرید کالای دست دوم کار آسانی نیست. برای مثال برای خرید یخچال روباز دست دوم یا فریزر بدون درب دست دوم باید به نکات بسیاری توجه داشت. علاوه بر نکاتی که در ظاهر و با رویت کالا میتوان تشخیص داد نکاتی همچون سلامت تجهیزات مکانیکی و برقی، نوع عایق کاری، نوع و کیفیت گاز و روغن مصرف شده، میزان کارکرد دستگاه و … نیز برای تصمیم گیری در مورد خرید اهمیت بالایی دارند.

از آنجاییکه تشخیص موارد ذکر شده نیاز به کارشناسی توسط افراد خبره و با تجربه دارد توصیه می‌شود برای این امر حتماً از کارشناسان امر استفاده کنید.

اما نکته بسیار مهم تر اینکه شرکت بهسرما توصیه می‌کند به جای خرید تجهیزات فروشگاهی دست دوم تجهیزات نو را به صورت اقساطی با بهره بسیار کم، زمان طولانی و با شرایط ویژه خریداری نمایید تا هم از محصولی نو و با کیفیت بهره برده و هم در سرمایه گذاری اولیه آسوده تر باشید.

یخچال پرده هوا چگونه کار می‌کند؟ یخچال های بدون درب چگونه کار می‌کنند؟ (طرز کار یخچال بدون درب)

احتمالاً تاکنون از خود پرسیده اید که سیستم‌های برودتی بدون درب یا پرده هوا چگونه کار می‌کنند و چطور سرما از آنها بیرون نمی‌آید. البته پاسخ به این سوالات بسیار پیچیده بوده و مستلزم داشتن دانسته‌های حداقلی از فیزیک و مکانیک سیالات است، اما به زبان ساده میتوان اینگونه بیان کرد که در این سیستم ها جریان هوای هدایت شده باعث خنک نگه داشتن اجناس داخل کابین می‌شود.

جریان هوا در یخچال‌های ایستاده از پایین مکش شده و بعد از عبور داده شدن از مبدل حرارتی (اواپراتور) توسط فن های مخصوص از پشت ورقهای پشتی یخچال به سمت بالا هدایت می‌شود.

بخشی از این جریان هوای سرد در هنگام عبور از کانال باد از سوراخهای تعبیه شده در پشت هر طبقه به داخل طبقات هدایت می‌شود تا اجناس داخل طبقات را خنک کند و بخش دیگر آن تا انتهای مسیر کانال رفته از بالای سقف به سمت پایین و دمپر های مکش هدایت شده و این سیکل با ورود هوای سرد به داخل دمپر مکش دوباره تکرار می‌شود.

جریان هوای سرد به دلیل سنگین بودن تمایل به پایین آمدن دارد و این عامل فیزیکی به همراه جریان باد ایجاد شده توسط فن ها خود باعث ایجاد پرده هوا در جلوی کابین شده و این جریان ممتد هوای سرد باعث جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل کابین و خروج هوای سرد از کابین یخچال می‌شود.

علت اختلاف قیمت بین انواع یخچال و فریزرها چیست؟

برای درک بهتر از علت اختلاف قیمت بین محصولات مختلف میتوان به عواملی همچون کیفیت مواد اولیه و قطعات مصرفی، استفاده از تجهیزات مکمل برای جلوگیری از اتلاف انرژی و ابعاد و احجام محصولات اشاره کرد.

برای مثال در عرف بازار ایران قیمت سیستم‌های برودتی به متر طول محاسبه می‌شود حال آنکه اغلب تولید کنندگان خارجی وسعت نمایش (ارتفاع قسمت بارگیر یخچال ضرب در طول مفید) یا حجم داخلی یخچال‌ها را محاسبه می‌کنند. این بدان معناست که دو یخچال مشابه که یکی ارتفاع ۲۲۰ سانتیمتر دارد و دیگری ۱۹۰ سانتیمتر حدود ۱٫۲ متر مربع در وسعت نمایش با یکدیگر اختلاف دارند.

مثال دیگر در مورد استفاده از قطعات و مواد اولیه مرغوب و روش تولید است. به صورت استاندارد برای عایق بندی صحیح بدنه یخچال‌ها باید از فوم تزریقی پلی‌یورتان با تراکم ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده کرد. اما برخی از تولید کنندگان از فوم های پلی استایرین (پلاستوفوم) با تراکم ۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می‌کنند.

همچنین برخی افراد سودجو از چوب یا MDF برای عایق بدنه استفاده می‌کنند که علاوه بر مشکلات بهداشتی باعث هدر رفتن انرژی و بالا رفتن هزینه برق مصرفی می‌گردد.

میزان مصرف برق یخچال و فریزر های پرده هوا (بدون درب) نسبت به یخچال و فریزرهای درب دار چقدر است؟

میزان مصرف انرژی یخچال و فریزرهای پرده هوا یا بدون درب مساله ‌ای است که ذهن اغلب خریداران را به خود مشغول می‌کند.

پاسخ این سوال به صورت کلی این است که طبیعتاً سیستم‌های برودتی بدون درب مصرف انرژی بیشتری نسبت به انواع درب دار دارند ولی به دلیل افزایش میل مشتریان به خرید از یخجال‌ و فریزرهای بدون درب یا پرده هوا میل فروشگاههای جدید در سراسر دنیا به استفاده از این سیستم هاست.

بسته به نوع طراحی و کیفیت قطعات بدنه و یونیت مبرد میزان مصرف سیستم های بدون درب بین ۱۵ تا ۳۵ درصد بیشتر از انواع درب دار است.